Historia miejscowości
Historia parafii i kościoła w Pęperzynie:
Pęperzyn do 1288r. podlegał arcybiskupowi gnieźnieńskiemu, któremu składał tzw. „opłaty kościelne” . Z powodu bliskości klasztoru w Byszewie Jakub II- arcybiskup gnieźnieński (+1313) zrezygnował z tych opłat na rzecz klasztoru. Przemysław II zatwierdził tę zmianę. Później Pęperzyn stał się własnością poznańskiego biskupa Andrzeja, który w 1299r. podarował go kapitule poznańskiej. W 1383r. Pęperzyn należał do rodziny Zebrzydowskich, którzy byli również właścicielami Więcborka. W tym samym roku Marek Zebrzydowski otrzymał go w posiadanie i zmienił swe nazwisko na Pęperzyński. Do niego przez pewien czas należał Więcbork. W 1483r. właścicielem Pęperzyna był Nikodem Zebrzydowski herbu Radwan. Według protokołu komisji klasyfikacyjnej z dnia. 23.03.1773 Pęperzyn należał do hrabiego Potulickiego z Więcborka. W 1772 r. zorganizowano tu szkołę, w której uczyło 2 nauczycieli. W XVII w. zbudowano Dom Boży (kościół protestancki). Początkowo był on macierzystym kościołem wszystkich sąsiednich kościołów protestanckich. Zarządzał nim Laurencius Bugges (1671-1688). po nim pracowało 2 protestanckich duchownych Dawid Rosenau i Aegidius Falck.
Wkrótce miejscowy kościół stał się filią Więcborka a obowiązki duszpasterskie sprawowali zaangażowani wikariusze: Welter Riemer, Bublitz, Paperlein, Basedow.
W 1732r. Dom Boży w Pęperzynie na prośbę oficjała kamienickiego Józefa Erasmusa z Platerm i z polecenia arcybiskupa Szembeka z Gniezna został zamknięty.
Obecny kościół został zbudowany w 1778 r. Ma on skromne cechy barokowe.
Chór drewniany, wsparty na dwóch słupach. Wieża kościoła zwieńczona chorągiewką z datą budowy, literami S R oraz herbem Kalinowa.
Historia wsi Pęperzyn:
Wieś leży w odległości ok. 8 km na południowy wschód od Więcborka. Jest najbardziej rozległą miejscowością w gminie, obejmując tzw. Pęperzyn II (dawny PGR) i Pęperzyn III (osiedle w kierunku Sitna).
Wg wzmianek poprzednie nazwy miejscowości brzmiały następująco:
Pampyerzyno, Pampierzyn, Pampyrzino,Pamperzny, Peperzyno, Peposin, od 1288 r. Pamperzno, w latach 1299- 1304 Pampowo, w 1546 Pampirzyn. Nazwa wywodzi się (wg niemieckiego historyka O. Goerkego) od nazwiska „Pampier” lub „Pamper”, a wg innej wersji od zniekształconej wymowy słowa „Bamber”, co oznacza chłopa – rolnika. Obie wersje są jednak podawane jako przypuszczenia zapewne od nazwiska osoby Pampier lub Pemper.
Pęperzyn to jedna z najstarszych miejscowości gminy Więcbork, pierwsza wzmianka pochodzi z 1288 r. Wieś należała wtedy do miejscowości gminy Więcbork. arcybiskupa gnieźnieńskiego, który przekazał ją następnie zakonowi cystersów z Byszewa. Jednak już w początkach XIV wieku stała się własnością szlachecką. Należała kolejno do rodów: Pemperzyńskich, Zebrzydowskich, a w XVIII w. – do Potulickich. Informacja z 1534 r. podaje, że we wsi działa młyn wodny, karczma i warsztat rzemieślniczy. W 1622 r. folwark pęperzyński obejmował obszar 10 łanów. Pracowało na nim 22 kmieci. W połowie XVIII w. folwark uległ znacznej parcelacji. We wsi pojawiło się wtedy wielu nowych osadników -Niemców. W 1766 r. zapisano, że we wsi mieszka 210 ewangelików i tylko 10 katolików. Spis z 1773 r. wymienia 296 mieszkańców w tym: 26 gospodarzy, młynarza, 6 ogrodników, kowala, krawca, 3 pastuchów, nauczyciela z rodziną oraz… 5 niezamężnych kobiet z 6 dziećmi. Wiadomość taka musiała w tamtych czasach szokować.W XVIII w. Pęperzyn stał się jednym z najważniejszych ośrodków wiary luterańskiej na Krajnie. W 1739 r. arcybiskup gnieźnieński zaniepokojony coraz większym wzrostem liczby luteranów nakazał zamknięcie wszystkich ewangelickich domów modlitwy, w tym również znajdującego się w Pęperzynie. Jednak wkrótce osadnicy niemieccy odzyskali swoje prawa, bowiem sprzyjali im właściciele dóbr więcborskich i sępoleńskich -Potuliccy. Potem przyszedł l rozbiór Polski i Pęperzyn znalazł się w granicach Państwa Pruskiego. Ewangelicy znaleźli się pod jego szczególną opieką i wkrótce wystawili we wsi własny kościół. Z zabytków zachowały się: kościół poewangelicki z 1778 r. (obecnie katolicki pw. św. M. Kolbe) z dzwonnicą z 1858 r.; budynek poczty z 1915 r, dworzec kolejowy z 1908 r. oraz kilka domów mieszkalnych z końca XIX i początku XX w. Niestety, nie zachował się wiatrak, który kiedyś znajdował się na wschód od wsi na terenie tzw. „wybudowania pod Wiele”. Zniszczeniu uległ także XIX wieczny dwór na terenie byłego PGR. Stał on jeszcze w latach 80-tych XX w. (patrz zdjęcia z lat 80-tych), Pęperzyn to spokojna wieś. Trochę zagubiona i ukryta wśród lasów Krajny. Nie oznacza to jednak, że nie warto jej odwiedzić. Wręcz przeciwnie. Jadąc od strony zarówno Zabartowa jak i Śmiłowa, w kierunku Pęperzyna mijamy po drodze wspaniałe krajobrazy. W odległości ok. 2 km na zachód od centrum wsi znajduje się malownicze Jezioro Będkowskie. W sezonie jest ono chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Pęperzyna, ale i innych miejscowości. Centrum wsi to zwarta XIX wieczna zabudowa, która przypomina przeszłość. Warto udać się w to miejsce, by poczuć powiew historii i wyobrazić sobie jak wyglądało życie jakieś 150 lat temu.
(w oparciu o tekst zaczerpnięty z czasopisma „Wiadomości Krajeńskie” oraz kronikę parafialną opracował J. Lida)
galeria zdjęć z początku lat 80-tych:
galeria zdjęć z 2007 roku:
Szkoła Podstawowa
im. M. Konopnickiej
w Pęperzynie
Pęperzyn 33;
89-410 Więcborktel/fax: 523899277
kom. 622 254 589 email: sekretariat@sppeperzyn.pl
- Warunki techniczne publikacji oraz struktura dokumentu elektronicznego Deklaracji Dostępności